Knižné tipy

Vôňu kníh považujem za rovnako opojnú ako vôňu čerstvo pripravenej kávy.
xl1741713 1 - Klavita koučing Vierka Tatayová

Coaching A-Z

Osviežujúce zastavenie sa. Takto by som opísala čas strávený s touto knižkou. Krásne čítanie od Haesun Moon, ktorá ukazuje akú moc majú obyčajné slová ak ich používame neobyčajným spôsobom. Pre svoje krátke kapitoly je vhodná aj ako knižka so sebou, ktorú si kedykoľvek počas dňa otvoríte a prečítate pár strán.

- Klavita koučing Vierka Tatayová

Team Coaching with the Solution Circle

Návod ako na to. Takto by sa dala vystihnúť podstata tejto knihy. Za mňa je vhodná pre koučov, ale aj lídrov, ktorí chcú využívať solution focused princípy a ich prínos v práci so svojim tímom. Kapitoly vás zrozumiteľne prevedú jednotlivými krokmi SolutionCircle, z ktorých môžete čerpať pri najbližšom kontakte s tímom.

xl616483 1 - Klavita koučing Vierka Tatayová

Reinventing Organizations

Kniha na jedno poobedie. Ževraj tak rýchlo nečítate? Možno ste len nenarazili na správnu knižku. Reinventing Organizations podľa mňa tou správnou je. Ak ste fanúšik zmysluplného riadenia firmy, kde má svoje miesto zmysel, či samoriadenie, tak táto kniha vás pohltí. Najprv vám predstaví spôsoby ako bola spoločnosť i firmy riadené v minulosti a následné vám ponúkne nový model, na ktorý by firmy mohli, či mali ašpirovať.

- Klavita koučing Vierka Tatayová

Drive (Pohon)

Ak vám behá mráz po chrbte z externej motivácie formou odmeny a trestu, tak táto kniha je pre vás. Nájdete v nej odpoveď na to, čo ľudí skutočne motivuje a tiež nasmerovanie, ako toto poznanie preniesť do praxe. Nateraz mám pre vás tri slová: autonómia, majstrovstvo, zmysel. Viac vám prezradí Daniel H. Pink.

xl210223 1 - Klavita koučing Vierka Tatayová

Nastavenie mysle

Knižka, ktorú by mal čítať každý líder, rodič, či učiteľ. Predstavujem si svet, v ktorom sa už nestretneme s vyjadreniami tipu “on je už raz taký, nikdy sa to nenaučí” “ona na to nemá talent, nech sa o to ani nepokúša” “och, ty si taký nadaný”. Fixný mindset nie je to, čo nás posúva vpred a čo nám pomáha prekonávať výzvy. Práve naopak, myslenie nastavené na rast (Growth mindset) je to, čo nás podporí pri učení sa nových vecí a podrží pri náročnejších výzvach, s ktorými sa stretneme.

xl463203 1 - Klavita koučing Vierka Tatayová

Atómové návyky

Veľké sny a ciele si nesplníte z večera do rána a ani radikalnymi zmenami, ktoré zväčša bývajú neudržateľné. Ak naozaj stojíte o trvalú zmenu a túžite na seba pracovať, tak v knižke nájdete návod ako na to. Malé, teda skôr maličké zmeny vám pomôžu deň za dňom meniť veci k lepšiemu a priblížia vás k vašim cieľom.

- Klavita koučing Vierka Tatayová

Jak drahé je zdarma?

Ak si myslíte, že robíte racionálne rozhodnutia, tak táto knižka vám ukáže, že tomu tak nemusí byť. Počúvanie audioknihy ma pošťuchla k reflexii vlastných rozhodnutí.

- Klavita koučing Vierka Tatayová

A More Beautiful Question

Ak chcete dostať skvelú odpoveď, potrebujete položiť perfektnú otázku. Ako koučka som si vedomá toho, akú moc majú otázky. Najmä tie otvorené, zvedavé, bádavé, ktoré odhaľujú, prepájajú, osvetľujú, posúvajú, šokujú… proste tie, ktoré s nami rezonujú. Ako matka viem, že malé deti kladú bambilión otázok denne. Je to extrém a je to únavné, o tom žiadna. Prejde však pár rokov a stretávam sa s dospelými ľuďmi na školeniach o tom, ako sa pýtať silné otázky, lebo medzi detstvom a dospelosťou sme sa to odnaučili. Otázky, na oko jednoduchý a tak mocný nástroj pozitívnej zmeny v živote a v biznise.

- Klavita koučing Vierka Tatayová

Štěstí doručeno

Príbeh plný úspechov aj neúspechov firmy Zappos pretkaný jedinečnou firemnou kultúrou a podčiarknutý výraznou orientáciou na svojich zákazníkov a ich spokojnosť. Ak si zvyknete zvýrazňovať zaujímavé pasáže kníh, tak priateľské upozornenie, prichystajte si viac zvýrazňovačov, či väčšie balenie lepíkov.

l429127 - Klavita koučing Vierka Tatayová

Radikálna otvorenosť

Ak hľadáte spôsob ako pomenúvať veci priamo, ako hovoriť otvorene s členmi tímu a s ľuďmi, na ktorých vám záleží a vďaka tomu spoločne rásť, dosahovať lepšie výsledky a prehlbovať spokojnosť, tak knižka od Kim Scott je pre vás tá pravá.

l1819485 - Klavita koučing Vierka Tatayová

Nenásilná komunikácia

Zoznámiť sa s konceptom nenásilnej komunikácie (NVC) a jeho štyrmi krokmi, tzv. 4P odporúčam každému lídrovi, učiteľovi, rodičovi, jednoducho každému. Prečo? Lebo každý z nás sa už nie raz ocitol v situácií, kedy nevedel nájsť vhodné slová ako druhému niečo vhodne odkomunikovať. Alebo v situácií, ktorá bola plná náročnýchi emóciíi, ktoré sa tlačili do slov, čo situácií vôbec nepomáhalo. Alebo sa pristihol pri tom, že radšej nič nehovorí, lebo sa bojí, že druhej strane ublíži, či vôbec nerozumie, čo sa to tu deje. Vďaka NVC si dokážeme byť v rozhovoroch bližšie. Tak seba a svojim potrebám, ako potrebám druhej strany.

- Klavita koučing Vierka Tatayová

Húževnatosť

Mať talent nestačí. Aby sme mohli uspieť, potrebujeme rozvíjať húževnatosť. Kombináciu vášne a vytrvalosti. V knihe nájdete viaceré príbehy zo života ľudí z oblasti podnikania, športu, či médií, na ktorých Angela Duckworth ilustruje zistenia zo svojich výskumov.

- Klavita koučing Vierka Tatayová

The culture code

Nahliadnutie do skutočne fungujúcej firemnej kultúry vo firmách ako Pixar, či americký elitný námornícky tím SEAL. Spoznáte kľúčové zručnosti, vďaka ktorým sa dobré tímy menia nielen na skvelé, ale aj šťastnejšie a zároveň sa cez príbehy o zlyhaniach dozviete aj to, ako sa to nemá robiť.

l278210 - Klavita koučing Vierka Tatayová

To je ono!

Veľmi čtivá knižka, ktorá zrozumitelne vysvetľuje psychologické javy, ktoré na konci knihy zasadí do kontextu. Je písaná ako príbeh manažéra Martina, ktorý prechádza náročnými a nepríjemnými situáciami, ktoré autorka objasňuje a ponúka možnosti ako tieto situácie zmeniť. Za mňa vhodné čítanie tak pre začínajúcich ako aj skúsenejších manažérov a samozrejme pre každého, kto sa pohybuje vo firemnom a biznisovom prostredí.

l1310337 - Klavita koučing Vierka Tatayová

Proces

Táto kniha sa mi páčila a vytáčala ma zároveň. Obe rozpoloženia súvisia s tým, že kreatívne tvoriť sa dá naučiť. Čo je super vedieť, lebo to znamená, že aj ja, nekreatívny človek, sa to viem naučiť. Zároveň to však znamená, že sa to viem naučiť a musím to “len” pravidelne a vytrvalo trénovať. Z knihy som si odniesla dôležitú myšlienku. Kreativita je proste zručnosť ako každá iná. Bodka.

l108878 - Klavita koučing Vierka Tatayová

Koučovanie krátko, jednoducho, účinne.

Túto knižku odporúčam ako prvú každému, kto hľadá knihu o koučovaní. Za mňa jedna veľmi zrozumiteľná knižka, z ktorej získate neochvejné základy a štruktúru koučovacieho rozhovoru zameraného na riešenie.

- Klavita koučing Vierka Tatayová

Zákazaná učebnice koučovaní

Oddychové čítanie. Knižka je písaná formou zápiskov jednotlivých účastníkov koučovacieho výcviku a ich cesty učenia. Zoznámite sa s viacerými cvičeniami, metódami a koučovacími technikami.

l620745 - Klavita koučing Vierka Tatayová

57 SF Activities for Facilitators and Consultants

Knižka plná inšpirácie. Nájdete v nej bohatú zbierku aktivít zameraných na riešenie pre workshopy a tímové stretnutia od facilitátorov a konzultantov z celého sveta. Jednotlivé aktivity sú popísané veľmi zrozumiteľne a môžete ich používať tak ako sú uvedené, alebo si ich pokojne nakombinovať, či upraviť tak, aby čo najlepšie slúžili vašim potrebám a cieľom.

Zostaneme v kontakte? Prihláste sa na odber môjho newslettra.

Newsletter

Rozviňte váš potenciál
a prekročte vaše hranice.